Ana içeriğe atla

Pizza


Merhaba arkadaşlar. Sonunda evden yünlerimi aldım şimdi artık örgülerime devam edebilirim. Bir sürü şey yapmak geçiyor aklımda bakalım hangisine karar verip yapabileceğim. Bunları da annem yeni aldı bana kışlık bir yeleğe ihtiyacım var.
Şimdi sırada güzel bir örnek bulmakta, günlük kullanmalık bir yelek modeli...
Bana yardımcı olur musunuz.

Sonra dün kalktım pizza yaptım.
Mayalı hamurdan tarifini de yuva maya'nın sitesinden aldım.
Bütünken resmini çekmeyi unuttuğumdan dolayı(her zamanki gibi aklım başıma doyduktan sonra gelince) yarım olarak çektim hem böylece hamurun inceliğinide/kalınlığınıda görmüş olabilirsiniz. Orta kısmı biraz daha inceltmem gerekiyormuş sanırım. Hamurunu aynen sitede ki tarife uygun yaptım çünkü hamurunu tutturamazsam diye ama üzerinde ki malzemelerde eklemeler var.


Malzemeler :
2 tatlı kaşığı kuru yuva maya
2 su bardağı kadar un
yarım su bardağı su
tuz

Salam
Sosis
Domates
Kırmızı Biber
Yeşil Biber
Maydanoz
Semizotu
Nane, Kekik. Kimyon
Kaşar Peyniri, Beyaz Peynir

Domates Sosu

Yapılışı :
Maya su içinde on dakika bekletilir. Un, su ve tuz karışımına eklenir iyice yoğrulduktan sonra üzerine nemli bir bez kapatılarak yarım saat bekletilir. Sonra Fırın tepsisine elinizle açarak yayılır. Üzerine domates sosu sürülür, kaşar peyniri rendesi boş yer bırakmadan hamurun üzerine dökülür. Fırına iki dakika koyup çıkarılır. Üzerine diğer bütün malzemeler isteğe göre eksilip ya da çoğaltılarak yerleştirilir, en üstüne yine kaşar peyniri ve beyaz peynir karışımı dökülerek 200 derece ısınmış fırında 20 dakika pişirilir.
Afiyetler Olsun.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gluten Nedir? Nelerde Bulunur? Ve Dahası...

Alıntı Gluten,buğday içerisinde yeralan ve un öz değerlerini en fazla içeren protein grubudur. Unun içerisinde Yas gluten değeri 28-32 arası ideal olup eksikliği durumunda iyi buğday ile karıştırılarak veya kuru gluten ilavesi ile istenen değerlere ulaşılabilir. Kuru gluten, buğday nişastası üreticilerinin yakın geçmişe kadar teknoloji yetersizliğinden dolayı elde edilmesi zor olan ancak bugün Un sanayi, dayanıklı unlu mamuller, ve balık yemi başta olmak üzere yem sanayinde kullanılan bir sanayi hammaddesi haline gelmiştir. Yem sanayindeki kullanımı özellikle balık yavru yemlerinde 2 mm nin altında yer alan extruder ürünlerinin imalinde avantaj sağlamaktadır. Son yıllarda birçok yem üreticisi tarafından tercih edilmektedir. Kullanımının sınırlı veya kontrollu olması gerekliliği Çölyak hastalığının bu protein grubuna karşı hassasiyetinden kaynaklanmaktadır. Batı ülkelerinde hazır gıdalarda, içindekiler listesinde belirtilmesi gereken belli bir oranın üzerinde risk taşıyan alerjenlerin baş…

Mangalda Tavuk Ciğeri

Merhabalar, nasılsınız arkadaşlar.

İnternette aradığınız zaman çoğu tarifte ciğeri sote olarak yaparlar. Ben daha önce hiç tavuk ciğeri alıp yapmayı denemedim ve aslına bakarsanız hiç tavuk ciğeri yememiştim. Marketlerde hazır paketlerde satılan tavuk ciğerinden bi paket alıp denemek istedim ama sote olarak yapmaktan bahsetmiyorum. Acaba dedim bunun mangalda pişeni nasıl olur?

Denedim oldu....


Marketten aldığınız tavuk ciğerin içinden yürekleri de çıkıyor. Ciğerleri kuş başı doğrayıp güzelce yıkadıktan sonra biraz kekik ve kimyonla karıştırdıktan sonra kenara bırakıyoruz. Ben ciğerlerin bir kısmını sote için ayırdım. Sotelik olanların üzerine biraz kekik ve unlayıp kenara koyuyoruz. 


Soğanları ince kıyıp tuzlayıp elimizle ovalayıp dinlenmeye bırakıyoruz. 


2-3 orta boy patatesin kabuklarını soyup 4 e bölüp düdüklü tencere içerisinde suya atıyoruz. Üzerine biraz tuz, kekik ve 2-3 kaşık zeytinyağı ekleyip kapağını kapatıyoruz. 


Diğer tarafta ev yapımı gün hamuru makarna haşlıyoruz. Pişen pat…

Popüler Optimist Nedir?

Bazı kadın ve erkekler çok hareketli, şakacı ve devamlı tebessüm etmeyi başarabilen popüler optimist tiplerdir. Bunların kişilik özellikleri :

Arzusu : Eğlenmek, gününü gün edip, zor işleri başkalarına yaptırmaktır.

Duygusal İhtiyaçları : İlgi, şefkat, onay ve kabul görmek.

En Güçlü Yönleri : Bilgisi olsun olmasın, her yerde her zaman her şey hakkında konuşabilir. coşkulu bir kişiliğe , iyimserliğe, espri duygusuna, öykü anlatma yeteneğine sahiptir. insanlardan hoşlanır.

En Zayıf yönleri: Düzensizdir, ayrıntıları ya da isimleri hatırlayamaz, abartır, hiç bir şey hakkında ciddi değildir. işlerin yapılmasında başkalarına güvenir; kolay aldanır ve saftır.

Bunalıma Girdiği Zaman : Yaşam eğlenceli değildir ve hiç kimse onu sevmiyordur.

Korktuğu Şeyler : Sevilmemek, sıkılmak, saate bağlı olarak yaşamak ya da harcadığı paranın kaydını tutmak.

Hoşlandığı İnsan Tipi : Dinleyen, gülen, öven ve onaylayan.

Hoşlanmadığı İnsan Tipi : eleştiren, esprilerine yanıt vermeyen, kendisinin şirin olduğunu düşün…