Ana içeriğe atla

Boza

   Yılbaşı geldiği zaman Biz ailecek bozasız yapamayız. Ben özellikle o boza olmadan yılbaşına girmem :-))

    Siz hiç evde boza yaptınız mı?


Bu sene ilk defa tek başıma yaptım pardon özür dilerim eşimle beraber yaptık. Daha önce hep annem yapardı. Onun ki gibi olmadı ama olsun diyorum ya ben çok hamarat bir ev hanımı oldum diye.... bunu bile yaptıktan sonra başka söze gerek yok bence.
Durun da birazcık kendimi övesim geldi. Ellerime sağlık pekte güzel oldu doğrusu. Eşiminde ellerine sağlık onun yardımları olmasaydı biraz uğraştırırdı doğrusu.

Yılbaşı akşamı annemler ve kayınvalidemler biz da toplandık. Görümcemlerde geldi.
Bu da görümcemin bana özel yaptığı pasta;


Pastanın bütün halini çekemedim kusura bakmayın o akşam hepimiz rejimleri bir kenara bırakıp kıtlıktan çıkmış gibi yedik. Yok yok çok ta abartmadık ama herşey çok lezzetliydi o yüzden iştahımız biraz kabardı. Bir de çocuklar falan olunca kalabalıkta fotoğrafa sıra gelemedi.

Ama şöyle bir yılbaşı soframızı anlatmak gerekirse(yeterli olursa):
Kelle çorba (kendim yaptım)
Sebzeli pilav (annemden)
Keşkek (kayınvalidemden)
Patates püresi
Piyaz
Kereviz salatası

Kabak tatlısı
Pasta
Boza

En üstede tabi ki vazgeçilmez ÇAY
Kahvelere yer kalmadı özür dileriz.

Menü olarak oldukça kuvvetli bir menü olduğunu kabul etmek gerekir.


Yorumlar

  1. bu pasta yağlı boya gibi duruyor, söylemesin bi resim sanırdım

    YanıtlaSil
  2. Merhaba;Bozyı çok severim hiç yapmadım, denemek istiyorum..ellerinize sağlık, İyi yıllar..sevgilerrr....

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gluten Nedir? Nelerde Bulunur? Ve Dahası...

Alıntı Gluten,buğday içerisinde yeralan ve un öz değerlerini en fazla içeren protein grubudur. Unun içerisinde Yas gluten değeri 28-32 arası ideal olup eksikliği durumunda iyi buğday ile karıştırılarak veya kuru gluten ilavesi ile istenen değerlere ulaşılabilir. Kuru gluten, buğday nişastası üreticilerinin yakın geçmişe kadar teknoloji yetersizliğinden dolayı elde edilmesi zor olan ancak bugün Un sanayi, dayanıklı unlu mamuller, ve balık yemi başta olmak üzere yem sanayinde kullanılan bir sanayi hammaddesi haline gelmiştir. Yem sanayindeki kullanımı özellikle balık yavru yemlerinde 2 mm nin altında yer alan extruder ürünlerinin imalinde avantaj sağlamaktadır. Son yıllarda birçok yem üreticisi tarafından tercih edilmektedir. Kullanımının sınırlı veya kontrollu olması gerekliliği Çölyak hastalığının bu protein grubuna karşı hassasiyetinden kaynaklanmaktadır. Batı ülkelerinde hazır gıdalarda, içindekiler listesinde belirtilmesi gereken belli bir oranın üzerinde risk taşıyan alerjenlerin baş…

Mangalda Tavuk Ciğeri

Merhabalar, nasılsınız arkadaşlar.

İnternette aradığınız zaman çoğu tarifte ciğeri sote olarak yaparlar. Ben daha önce hiç tavuk ciğeri alıp yapmayı denemedim ve aslına bakarsanız hiç tavuk ciğeri yememiştim. Marketlerde hazır paketlerde satılan tavuk ciğerinden bi paket alıp denemek istedim ama sote olarak yapmaktan bahsetmiyorum. Acaba dedim bunun mangalda pişeni nasıl olur?

Denedim oldu....


Marketten aldığınız tavuk ciğerin içinden yürekleri de çıkıyor. Ciğerleri kuş başı doğrayıp güzelce yıkadıktan sonra biraz kekik ve kimyonla karıştırdıktan sonra kenara bırakıyoruz. Ben ciğerlerin bir kısmını sote için ayırdım. Sotelik olanların üzerine biraz kekik ve unlayıp kenara koyuyoruz. 


Soğanları ince kıyıp tuzlayıp elimizle ovalayıp dinlenmeye bırakıyoruz. 


2-3 orta boy patatesin kabuklarını soyup 4 e bölüp düdüklü tencere içerisinde suya atıyoruz. Üzerine biraz tuz, kekik ve 2-3 kaşık zeytinyağı ekleyip kapağını kapatıyoruz. 


Diğer tarafta ev yapımı gün hamuru makarna haşlıyoruz. Pişen pat…

Popüler Optimist Nedir?

Bazı kadın ve erkekler çok hareketli, şakacı ve devamlı tebessüm etmeyi başarabilen popüler optimist tiplerdir. Bunların kişilik özellikleri :

Arzusu : Eğlenmek, gününü gün edip, zor işleri başkalarına yaptırmaktır.

Duygusal İhtiyaçları : İlgi, şefkat, onay ve kabul görmek.

En Güçlü Yönleri : Bilgisi olsun olmasın, her yerde her zaman her şey hakkında konuşabilir. coşkulu bir kişiliğe , iyimserliğe, espri duygusuna, öykü anlatma yeteneğine sahiptir. insanlardan hoşlanır.

En Zayıf yönleri: Düzensizdir, ayrıntıları ya da isimleri hatırlayamaz, abartır, hiç bir şey hakkında ciddi değildir. işlerin yapılmasında başkalarına güvenir; kolay aldanır ve saftır.

Bunalıma Girdiği Zaman : Yaşam eğlenceli değildir ve hiç kimse onu sevmiyordur.

Korktuğu Şeyler : Sevilmemek, sıkılmak, saate bağlı olarak yaşamak ya da harcadığı paranın kaydını tutmak.

Hoşlandığı İnsan Tipi : Dinleyen, gülen, öven ve onaylayan.

Hoşlanmadığı İnsan Tipi : eleştiren, esprilerine yanıt vermeyen, kendisinin şirin olduğunu düşün…