Blogspot'un Bitmeyen Çilesi

06:38

Blogspot'un derdi bitmiyor

By Irmak A.11. Nisan 2011 11:29
Geçtiğimiz günlere damgasını vuran Blogspot’un, Digiturk’ün şikayeti sonrası mahkeme kararıyla kapatılması olayı şimdi daha farklı bir boyut kazandı.
Google’ın yaptığı başvuru sonrası ‘açılması’ kararı alınan Blogspot üzerindeki bloglara Türkiye’den kullanıcıların bir bölümü ulaşabilirken hala büyük bir kullanıcı kitlesi bu bloglara erişim sağlayamıyor. Tüm bunların nedeni ise siteyi erişime açacak olan internet servis sağlayıcı şirketlere ulaşan resmi yazıdaki ufak bir harf hatası. İlgili yazıda “blogspot.com” yerine “blogsport.com” yazıyor olması tüm bu karmaşaya yol açmış durumda.
Mart ayının başında Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, Blogspot bloglarına erişimi engellenmişti. Telif haklarına aykırı içerik barındıran bloglardan, bu içeriklerin silinmesi sonrası ‘erişim engeli’ kararının kaldırılması için resmi başvuru yapıldı. Ardından da ‘erişimin yeniden sağlanması’ kararı çıkarıldı.
İlk kararın kendilerine ulaşmasıyla birlikte başta TTNet olmak üzere, Superonline ve Koc.net gibi tüm internet servis sağlayıcı (ISP) şirketler ‘blogspot.com’ uzantılı bloglara erişim engeli getirmişti. Diyarbakır’dan ulaşan resmi yazıdaki yeni kararla birlikte erişimin yeniden açılması gerekiyordu. Ancak bu gerçekleşmedi.
Çünkü Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararında IP numaralarının doğru olmasına karşılık, “blogspot.com” yerine “blogsport.com” yazıyordu. 
Bu yazının ISP’lere ulaşmasının ardından bazı interent servis sağlayıcı şirketler erişim engelini kaldırdı ancak başta 6.1 milyon abonesi bulunan TTNet olmak üzere birçok şirket Blogspot'a koyduğu erişim engelini kaldırmadı.
Hukuk birimlerinin tavsiyesi doğrultusunda IP adresleri doğru olsa da sitenin adresindeki yazım hatası yüzünden bu engelin kaldırılmadığı belirtiliyor. Google’ın mahkeme kararındaki ‘r’ harfini çıkartmak adına yeniden işlem başlattığı ancak yeni bir kararın çıkmasının ise zaman aldığı belirtiliyor.

You Might Also Like

1 yorum

  1. Haydi bakalım, artık hiçbir şeye şaşırmaz oldum.

    YanıtlaSil

Popüler Yayınlar

Albüm

Like us on Facebook

.