Kırkyama Bebek Örtüsü Yapım Aşamaları

02:39

    Sizlere kuzenimin bebeği için yaptığım bebek örtüsünden bahsetmiştim işte o örtünün yapım aşamaları;


İlk olarak uygun renkleri belirlemek,


alt zemin için beyaz renk kullandım ancak alttaki kumaş görünmeyeceği için siz evinizde artık kumaşınız varsa onu kullanabilirsiniz.


9cm ve 10 cm lik kumaşlar keseceğiz.
Altta ki beyaz renk 9cm lik kareler halinde kesilecek, üstte kelen desenli kumaşlar 10cm lik kareler halinde kesilecek. 
Not : Örtünüzü ne büyüklükte yapacağınıza göre karelerin adedini kendiniz belirleyeceksiniz. Bir de Karelerin büyüklüğünü de istediğiniz büyüklükte yapabilirsiniz. Sonuçta üstte ki kare her zaman alttakinden bir santim büyük olacak. (9'a 10cm) (8'e 9cm) (12'ye 13cm)


Desenli(büyük) kareleri Beyaz(küçük) karelerin üzerine koyup ortadan bir büzgü atıp makina da ya da el de makina dikişi ile dikin. ( Bu aşamanın resmini çekmeyi unutmuşum kusura bakmayın ancak resmi sizin için yakınlaştırdım. Umarım yeterli olur.


Tek tek bütün kareleri bu şekilde diktikten sonra onları birbirlerine yan yana dikeceğiz. Üsste ki resimde görüldüğü gibi,

Kenar çerçevesini yapmak için yine 10cm eninde örtünüzün uzunluğuna göre kumaş kesiyoruz.

Çerçevesini de diktikten sonra altta ki beyaz kumaşta bir parmağımızın gireceği kadar kesikler açıyoruz ve buradan içlerini elyafla dolduruyoruz. Elyafla doldurma oranını da kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Ben bu örtünün karelerini set olmaması için çok fazla doldurmadım. Ne de olsa bebek örtüsü değil mi?
Ama siz daha sert durmasını tercih ederseniz biraz fazla doldurabilirsiniz.
Karelerin içlerini doldurduktan sonra açtığımız bu kesikleri bir dikiş iğnesi yardımı ile dikiyoruz. 

Bütün bu işlemler bittikten sonra düzgünce bir yere serip en ve boy ölçüsünü tam olarak çıkarıp arka yüzü için kumaş kesmeye sıra geldi.
Daha sonra sıra yorganlamasına geliyor tabi ki:

Yorganlama için bir adet yorganlama iğnesi, 12 numara koton ip ve biraz sabır çünkü içi doldurulmuş bu karelerin arasından yorganlama yapmak biraz uğraştırıcı oluyor ama sonuç harika,

Kırkyama yöntemi ile hazırlanan bu tarz işler yorganlama yapıldığı takdirde daha bir havalı görünüyor.


Ve işte sonuç.


You Might Also Like

0 yorum

Popüler Yayınlar

Albüm

Like us on Facebook

.