Ruşeym Nedir?

07:15

Rüşeym Nedir.
Rüşeym ( wheat germ ) Buğdayın özü demek. Bu bilinen Buğday taneciğinin en tepesinde bulunan embriodur. Buğdayın iç bölümünden oluşur. Tepesindeki o küçücük hayat kaynağı, Bitki oluşmasını sağlayan rüşeym'dir.Rüşeym buğday taneciğinin en tepesindeki doğal E vitamini kaynağıdır. Öyle ki "alpha-tocapherol" olarak adlandırılan "doğal E vitamini" buğday rüşeyminden elde ediliyor ve oldukça da pahalı. Buğdayın kalbi, hayat kaynağı ve vitamin E, folik Asit, fosfor, thiamin, çinko, demir ve Magnezyum gibi birçok besin kaynağı içeriyor. 1000 kg buğdaydan ancak 1 kg Ru-Sheım elde edilebiliyor. İçerdiği Proteinlerin ve iz Minerallerin biyolojik değeri çok yüksek... Fakat asıl değeri bitkisel kökenli E ve B grubu vitaminlerin kaynağı olmasıdır.

”Doğanın altın sırrı” olarak sunulan ruşeym, lif değeri yüksek, tokluk hissi veren lezzetli bir besin maddesidir. Dayanıklılık süresi çok azdır. Piyasada 250 gramı yaklaşık 5 TL’den satılmaktadır. 
Türkiye’de tüketimi çok az ve fazla bilinmemektedir. Avrupa ülkeleri ve ABD’de ise tüketimi oldukça yaygındır… Ruşeym her yaş için tüketimi önerilen bir besin maddesidir.


Rüşeym içerdiği E vitamini sayesinde vücutta hücre zarının dayanıklılığını sağlar. Böylelikle bağışıklık sistemini destekleyerek kanser riskini azaltır. Pıhtı oluşumunu engelleme etkisiyle, kan akışını hızlandırıp diyabetli hastalarda damar tıkanıklığı ve kalp hastalığını önler.

Ayrıca:Bakınız
    Evet Ruşeym aslında çoğumuzun belki de ilk defa duyduğu bir besin maddesidir. Bende eşim un fabrikasında çalışmaya başlayana kadar hiç duymamıştım. Ancak şimdi buğdayın en faydalı kısmı olduğunu öğrenince her ekmek yaptığımda mutlaka bir miktar atıyorum. İlk fırsatta bu tariflerimden birini sizlerle paylaşacağım. Ayrıca sabahları bir kase yoğurt üzerine bir tatlı kaşığı koyarak yemek gün boyunca açlık hissinizi bastırıyor. Ancak dikkatli kullanmakta fayda var çünkü vitamin yüklü bir besin olduğu için günlük kullanım miktarına dikkat etmek gerekiyor. Bir de ben yoğurt üzerine koyarak bir kaç gün kullandım ve şimdi arasıra kullanmaya devam ediyorum. Ruşeym tükettikten sonra yanınızdan bir şişe suyu eksik etmeyin çünkü çok susatıyor. Ruşeym ile ilgili bilgilerimi sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

İşte benim Ruşeym kavanozum:

You Might Also Like

0 yorum

Popüler Yayınlar

Albüm

Like us on Facebook

.