Elma Çayı

03:17


   Arkadaşlar elma çayına beklerim.

   Elma kurutuyorum bakalım nasıl olacak. Dilimledim balkona güneş alan bir yere koydum. Başka bir şey yapmak gerekir mi? Kendi kendilerine kuruyorlar bakalım ne olacak halleri.

"Elma, besin değeri dışında nefes darlığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımı olur, lifli olduğu için bağırsakları temizler, karaciğerinden şikâyet edenler, romatizmalılar ve hatta şeker hastaları bile elmadan faydalanabilirler. Elma yatıştırıcı, uyku vericidir, baş ağrılarına iyi gelir. Taze elma suyu cilde sürüldüğünde dokuları sağlamlaştırır ve teni güzelleştirir. İlkbaharda toplanan elma çiçekleri kurutularak sonbahar ve kış aylarında kaynatılır ve göğse ve öksürüğe iyi gelecek bir şurup elde edilir. Kurutulmuş elma parçalarından çay yapabileceğiniz gibi kabuğuyla küçük parçalara böldüğünüz elmaları kaynatarak içine isterseniz limon ve portakal koyarak çay olarak tüketebilirsiniz."
Ayrıca; iki litre suyu kaynattıktan sonra içine kabuk tarçın ve bir kaç tane karanfil atıp bir gece bekletiyorsunuz. Her gün taze olarak kaynattığınız bu çayı bir gün içinde tüketiyorsunuz. Yani her gün iki litre bitmeli. Ben bugün başladım bunu içmeye bakalım görelim. Denemesi benden.

Diyet Mi ? Rejim Mi ?

DİYET NEDİR?

Kişinin sağlığını ve esenliğini koruyabilmesi için gerekli olan beslenme düzenine diyet denir.

Diyet yaparken karşılaştığımız sorunlardan biri, neyi ne kadar yiyeceğimizdir.

REJİM NEDİR?

Yönetme, düzenleme biçimi, düzen.


   Google'a giripte arama yaptınız mı hiç kelime anlamı olarak diyet ve rejim ne anlamlara geliyor. Hatta kesin bilgi için Türk Dil Kurumu sayfasında sözlükten aradım, buldum.   

You Might Also Like

6 yorum

 1. bizde ne diyet ne rejim habire homini gırtlak

  YanıtlaSil
 2. Sade elma yiyemiyorum şekerimden dolayı midemi kazındırıyor. Ama çayı eminim çok güzel ve doğal alacak. Ah güzel bir sohbetle ne hoş olur gerçek bir elma çayı içmek. Diyet, rejim hiç araştırmadım ama farklı anlamlara geldiğini tahmin ediyordum. İyi yapmışsın canım bilgilendirmekle. Benim bildiğimde elmalara başka bie şey yapmıyorsun kendileri kuruyorlar

  YanıtlaSil
 3. ben de aynı bakmayın bunları yazdığıma ne diyet ne rejim işte böyle arada bir çaktırmadan diyet yapıyorum diye kendi kendimi avutuyorum.
  :-)

  YanıtlaSil
 4. ben geçen yıl kuruttum çok güzel oluyor. ama geçenlerde bir yerde okudum, diimledikten sonra 3-4 saat tuzlu suda bekletmek gerekiyormuş. Kararmasınlar diye.

  YanıtlaSil
 5. nereden esinlendim zannediyorsun oradan aklımda yapmak istiyordum. Denedim bakalım.

  YanıtlaSil
 6. Canım:) sen yap dene bakalım ..Güzel olursa
  paylaşırsın..Bende denerim..severim elma çayını.
  Sevgiler..

  YanıtlaSil

Popüler Yayınlar

Albüm

Like us on Facebook

.